Opis projektu

Opis projektu

Celem operacji jest poprawa dobrostanu zwierząt z wykorzystaniem szybkich przesiewowych badań pod kątem detekcji podwyższonej temperatury zwierząt oraz procesów termicznych w rolnictwie za pomocą uniwersalnego nieinwazyjnego oraz mobilnego detektora TherMobEye.
W ramach projektu planuje się utworzenie dwóch ulepszonych technologii w zakresie produkcji trzody chlewnej oraz bydła mlecznego. W ramach operacji zostaną przeprowadzone prace badawczo-rozwojowe pozwalające na wygodną i szybką weryfikację stanów chorobowych krów mlecznych oraz trzody chlewnej. W ramach operacji zostanie wytworzona platforma sprzętowa mobilnego detektora gorączki który będzie w różnego rodzaju infrastrukturze rolnej rozpoznawał obrysy charakterystycznych powierzchni ciała zwierząt, wyróżniał je z tła badawczego oraz określał ich temperaturę w wykrytym obrębie. Innowacja ta będzie polegała na wytworzeniu odpowiedniego software oraz hardware. Ulepszona innowacje będzie opierała się na implementacji oraz optymalizacji algorytmiki umożliwiającej wykrywanie podwyższonych temperatur powierzchni ciała dla różnych rodzajów zwierząt. Dana innowacja będzie posiadała innowacyjne rozwiązania w zakresie identyfikacji stanów gorączkowych, różnych rodzajów temperatury czy transferu danych do systemu chmurowego. Bardzo duża część badań i innowacje zostanie poświęcona na wykrywanie temperatury w zależności od infrastruktury w której prowadzi się produkcję – rodzaj tła i produkcji – ruszta i głęboka ściółka oraz zmienne warunki otoczenia powodują różnego rodzaju zakłócenia termiczne, które za pomocą odpowiednich algorytmów powinny być rozpoznawane, identyfikowane i eliminowane za pomocą smart algorytmów co pozwala na zoptymalizowanie działań wdrażanej innowacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że rozwój hardware w zakresie operacji pozwoli na ulepszenie działań sprzętowych pozwalających na wyrównanie temperatury w obrębie sprzętu. Stabilność termiczna urządzenia jest niezwykle istotna, ponieważ przekłada się bezpośrednio na dokładność i skuteczność sprzętu. Wymaga odpowiedniego działania w celu wytworzenia rozwiązań sprawiających, że urządzenie nie będzie przegrzewać się w warunkach pracy w chlewni, w związku z czym planowane jest przeprowadzenie prac badawczo rozwojowych w zakresie izolacji termicznej za pomocą odpowiedniej obudowy. Finalnie na podstawie hardware i software powstaną dwie innowacje technologiczne w zakresie mobilnego detektora do wykrywania chorób oraz stanów gorączkowych u trzody chlewnej oraz bydła mlecznego.
W ramach planowanej operacji planowane jest utworzenie jednej ulepszonej innowacji – informatycznego systemu do zapisywania wykrywanych stanów gorączkowych, ewidencji zabiegów, chorób i kondycji zwierząt do udostępniania danych pomiędzy infrastrukturą IT, rolnikiem, weterynarzem a administracją. W ramach projektu planowane jest wytworzenie rozwiązania informatycznego wraz z aplikacją i interfejsem które pozwoli na skuteczne zapisywanie danych chorobowych, stosowanego leczenia, przypisywania zdarzeń do rolnika oraz zabiegów do weterynarza. W ten sposób powstanie sprawna aplikacja do zarządzania zjawiskami chorobowymi w bydle mlecznym oraz trzodzie chlewnej. Innowacją jest tutaj połączenie z przenośną aparaturą pomiarową, które pozwoli na zapis w systemie chmurowym oraz eksport danych optycznych, czego nie oferuje żadne rozwiązanie do kontroli stada na rynku. W ramach innowacji organizacyjnej zostanie opracowany interfejs www użytkownika pozwalający na analizę danych w formie różnorodnych tabel i narzędzi wizualizacyjnych. Rozwiązanie pozwoli na opracowanie sytemu kontroli stada łączącej weterynarzy z hodowcami oraz instytucjami zewnętrznymi, umożliwiającego sprawdzenie statusu zdrowotnego stada. System będzie pozwalał na import oraz eksport danych za pomocą innowacyjnych API w celu maksymalizacji doświadczeń użytkownika oraz ułatwienia wykrywania gorączek i stanów chorobowych zwierząt wraz z analizą tych danych. Ogół innowacji organizacyjnej zostanie udostępniony rolnikom pod postacią aplikacji webowej.

Tablica informacyjna